Neuralgia trójdzielna
Silny ból połowy twarzy.
Neuralgia trójdzielna (TN) jest rzadkim, ale bolesnym schorzeniem neurologicznym, które dotyczy nerwu trójdzielnego, przenoszącego wrażenia z twarzy do mózgu.
Przyczyny:
Dokładna przyczyna TN wciąż nie jest znana, ale uważa się, że jest ona związana z uciskiem lub podrażnieniem nerwu trójdzielnego. W niektórych przypadkach dolegliwość może wynikać z chorób podstawowych, takich jak stwardnienie rozsiane czy guz.
Objawy:
Objawem TN jest zazwyczaj silny, ostry, strzelający ból twarzy, który trwa od kilku sekund do kilku minut. Zazwyczaj bywa on jednostronny i mogą go wywoływać taki bodźce jak dotykanie twarzy, jedzenie, mówienie czy mycie zębów.
Leczenie:
W leczeniu neuralgii trójdzielnej zazwyczaj stosuje się:
- leki przeciwdrgawkowe, takie jak karbamazepina, które mogą pomóc zmniejszyć wrażliwość nerwów i złagodzić ból;
- środki rozluźniające mięśnie, takie jak baklofen, które mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni twarzy;
- sterydy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból;
- zabiegi chirurgiczne w celu zmniejszenia nacisku na nerw trójdzielny, np. dekompresja mikronaczyniowa lub termokoagulacja o częstotliwości radiowej.
Powikłania:
Nieleczony nerw trójdzielny może znacząco wpływać na jakość życia, ponieważ ból bywa silny i wyniszczający. Ponadto niektóre osoby z TN mogą popaść w depresję lub niepokój z powodu przewlekłego bólu.
Osoby chore powinny ściśle współpracować z lekarzem, aby opracować plan leczenia, który będzie odpowiadał objawom i minimalizował ryzyko powikłań. W niektórych przypadkach modyfikacje stylu życia, takie jak unikanie pokarmów wyzwalających ból i stosowanie terapii ciepłem lub zimnem, mogą również mogą przynosić ulgę i wspomagać terapię.