Neuralgia popółpaścowa
Ból w trakcie oraz po infekcji VZV
Neuralgia popółpaścowa (PHN) to rodzaj bólu nerwów występującego jako powikłanie półpaśca, infekcji wirusowej wywołanej przez wirus varicella zoster. Jest stanem przewlekłym, który może być trudny do wyleczenia.
Przyczyny:
Dolegliwość wynika z uszkodzenia nerwów, do którego doprowadził półpasiec. Po wyleczeniu wysypki wirus może pozostać w organizmie w stanie uśpienia i uaktywnić się w późniejszym okresie życia, a następnie powodować uszkodzenie nerwów i prowadzić do przewlekłego bólu.
Objawy:
Podstawowym objawem PHN jest silny i przewlekły ból, który utrzymuje się w dotkniętej nim loalizacji miejscu ponad trzy miesiące po zagojeniu się wysypki półpaścowej. Może być opisany jako piekący, kłujący lub strzelający i być zarówno stały, jak i przerywany. Dodatkowo mogą występować wrażliwość na dotyk, swędzenie i drętwienie.
Leczenie:
Leczenie PHN ma na celu opanowanie bólu i poprawę jakości życia.
W celu opanowania bólu można przepisać leki:
- przeciwbólowe
- antydepresyjne
- przeciwdrgawkowe.
W celu uzyskania tymczasowej ulgi można również stosować:
- miejscowe kremy
- plastry zawierające lidokainę lub kapsaicynę.
W niektórych przypadkach w terapii można zastosować także:
- blokady nerwów
- zastrzyki ze sterydów
- zabiegi niefarmakologiczne, np. terapia poznawczo-behawioralna i akupunktura.
Powikłania:
Neuralgia półpaścowa może wpływać na jakość życia. Ból bywa silny i ogranicza codzienne czynności, prowadzi nawet do depresji i niepokoju; w niektórych przypadkach znacząco utrudnia nawet zasypianie, co prowadzi do chronicznego zmęczenia. Osoby cierpiące na PHN powinny współpracować z lekarzem w celu opracowania kompleksowego planu leczenia, który uwzględni potrzeby zdrowia tak fizycznego, jak psychicznego.