Co leczę?

Bóle głowy po lekach przeciwbólowych

Dlaczego leki są niebezpieczne.

Ból głowy spowodowany nadużywaniem leków, znany również jako ból głowy z odbicia, to dolegliwość, który pojawia się w wyniku nadmiernego stosowania leków na ból głowy. Występuje zazwyczaj wtedy, gdy środki są stosowane częściej lub w większych dawkach niż zalecane, a po zaprzestaniu ich działania ból głowy powraca.

Przyczyny:

Dokładne przyczyny polekowych bólów głowy nie jest znana, ale uważa się, że jsą one związane ze zmianami w mózgu i reakcją organizmu na nadużywanie leków. Niektóre substancje, takie jak opioidy, tryptany i ergotamina, lub środki złożone zawierające kofeinę częściej wywołują tę dolegliwość.

Objawy:

Podstawowym objawem polekowego bólu głowy jest występujący codziennie lub prawie codziennie ból głowy, często opisywany jako tępy, uporczywy, dotyczący obu stron głowy. Ponadto mogą występować również: nudności, wymioty, wrażliwość na światło i dźwięk.

Leczenie:

Leczenie polekowego bólu głowy polega zazwyczaj na odstawieniu doraźnych leków na ból głowy i zastosowaniu innych, nielekowych strategii zwalczania bólu, np. technik relaksacyjnych, zwalczania stresu i zmiany stylu życia.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić krótkotrwałą terapię sterydami lub leczenie profilaktyczne lekami przeciwpadaczkowymi i przeciwdepresyjnymi.

Powikłania:

W większości przypadków polekowy ból głowy nie wiąże się z poważnymi powikłaniami, jednak może być bardzo frustrującym i męczącym doświadczeniem, które przeszkadza w codziennych czynnościach i obniża jakość życia. Długotrwałe stosowanie niektórych leków na ból głowy, np. opioidów, może również prowadzić do uzależnienia, co ma poważne konsekwencje zdrowotne. Osoby doświadczające bólów głowy powinny omawiać swoje objawy z lekarzem, aby opracować odpowiedni plan leczenia i zapobiec nawrotowi dolegliwości.

Umów wizytę

Pozwól pomóc sobie i umów się na wizytę.

✆ +48 22 270 98 01